четвер, 30 листопада 2017 р.

Лепрекон – чарівник Смарагдової країни

   Смарагдовий острів Ірландія – це безліч середньовічних замків та тисячі пабів, класичне рагу, справжній "Гіннес", мегаліти на тлі смарагдової зелені і сивих океанських хвиль - і це лише частина дивовижних відкриттів і вражень. Ірландія – чудова країна з дивовижною історією, яка сягає ще давніх часів. Проте міфи та легенди Ірландії захоплюють уяву найбільше. На мою думку, найцікавішим та найкумеднішим персонажем зі Смарагдового острова є Лепрекон.  

В печерах золото своє  вартують  злі  дракони.
З драконами  не впораюсь,  зловлю я  лепрекона.
            Хай має кожен горщик свій, набитий добрим  златом,
Я пересиплю в свій  мішок і заживу багато !

     Традиційно Лепрекона  зображають у вигляді невеликого кремезного чоловічка, одягненого в зелений костюм і капелюх. Народна етимологія тлумачить ім'я лепрекон, пов'язуючи його зі словом «півчобота», до цієї теорії близька також версія про англо-ірландське leath bhrogan як «вичинщик шкури, швець», або від luacharma`n - «карлик».

Лепрекони, як і багато інших чарівних істот ірландського фольклору, з'явилися на Смарагдовому острові задовго до кельтів, за часів Племен богині Дану. Вільям Йейтс писав, що, коли з приходом християнства ірландці перестали почитати древніх богів, ті зменшилися в розмірах. Так що, можливо, маленькі чоловічки в зеленому колись були великими.
    Лепрекон  - старенький чоловічок, дідок, часто з борідкою і капелюхом або ковпаком на голові, одягнутий у все зелене (національний ірландський колір).
Ірландці вірили, що лепрекони займаються шевським ремеслом, причому їм не стає на заваді доволі значне зловживання потіном (poitin — ірландський самогон). Якщо зіставити народні прислів'я «п'яний як чіп» і «п'є як ірландець», стає ясно, звідки у лепрекона червоний ніс і дивацтва натури.
А взуття, що вони роблять, призначається іншим казковим істотам  феям і ельфам. Вважалось, що в цілому лепрекони — недружній народець, як до людей, так і між собою. Зазвичай, вони верткі і хитрі. Як відомо, вони дуже люблять танцювати і необережно потрапившу до них людину можуть затанцювати до смерті в своєму хороводі. Але нікому ще не довелося застати лепрекона за роботою - бачать їх зазвичай завжди тільки з одним лівим черевиком.
    Крім пошиття чобіт, в обов'язки лепреконів входить пошук і зберігання стародавніх коштовностей. До цього заняття їх змусили вікінги, які промишляли розкраданням скарбів. Після цього лепрекони почали ночами пробиратися в будинку до сплячих людей і відщипувати по маленькому шматочку від кожної монети.
Кожному Лепрекону або сімейству  лепреконів належить горщик із золотими монетами, закопаний в землю. На скарби лепреконів вказує одним кінцем веселка - але тільки господар золота може до нього привести.
   Люди завжди намагалися зловити лепреконів і виманити у них скарби, а одягнені в зелене чоловічки дуже добре навчилися не потрапляти, чому заробили репутацію відлюдних.
Станеш тут відлюдним, коли жадібні до чужого добра велетні намагаються витрусити з тебе гроші, зароблені непосильною працею, та ще так добре приховані!
   Відкрити скарби лепрекон може виключно з примусу. Спіймавши лепрекона, його слід уважно вислухати, не відводячи від нього очей і в жодному разі не випускаючи з рук.
В одній з найпопулярніших ірландських народних казок «Поле ромашок» розповідається про парубка, що на полі, всіяному ромашками, упіймав лепрекона, і той вказав хлопцю квітку, під якою закопаний глечик скарбів. Щоб упізнати ромашку, зраділий юнак пов'язав її червоною стрічкою. А коли він невдовзі повернувся з заступом, то неприємно вражений уздрів, що на полі кожна ромашка була пов'язана червоною стрічкою. Кмітливий лепрекон пошив його в дурні, так і не відкривши свого скарбу.
Лепрекони носять одяг зеленого кольор щоб було легше ховатися в траві, капелюх і фартух зі шкіри. Ще вони тримають при собі трубку - і курять міцний, смердючий тютюн.
Легенда свідчить, що якщо зловити лепрекона, він повинен виконати три бажання або показати, де зберігається його золото. У маленького чоботаря є два різних гаманця: в одному лежить срібний шилінг, який завжди повертається назад у гаманець, а в іншому - монета з чистого золота, яка, коли потрапляє в руки людини, перетворюється в листочок або папір, а іноді і в золу . Тому від лепрекона нічого хорошого чекати не доводиться.
   
Взагалі то, лепрекони дуже доброзичливі і милі створіння, але якщо їх образити, вони одразу стають «монстрами». Наприклад, образитися вони можуть, якщо біля будинку їм не залишили блюдце молока. Також в гнів їх приводять поламаний терен, убита малинівка, і, звичайно ж, вони сердяться, втративши скарби. Після таких порушень вони відразу продемонструють свій мстивий характер і чарівництво. І не сподівайтеся напоїти лепрекона, щоб вивідати його таємниці. Як тільки мова заходить про скарби, вони відразу ж тверезіють.
Лепрекони володіють телекінезом. Вони майстри ілюзій, а ще вони можуть ставати невидимими. Лепреконів і Фей може зупинити чавун або коване залізо. Кажуть, що лепрекони живуть в маленьких печерках або в лісах.
  17 березня у багатьох країнах відзначають день Святого Патріка  що перетворився на свято всього ірландського. Це веселе свято, з пивом (в тому числі зеленим), з особами, розфарбованими в кольори ірландського прапора, - і з танцями, звичайно. Однак до 1970-х років це свято вважалося в Ірландії виключно релігійним і не пропонувало особливих веселощів, а пивні заклади і зовсім були закриті.  Але часи змінилися. Для нинішнього дня святого Патрика сам християнський святий виявився занадто серйозний, мультяшного персонажа з нього не зробиш.  А ось з лепрекона - будь ласка! 
Так хитрий представник чарівного народу став символом християнського свята.
    Цікава історія при цьому сталася з листом конюшини. Трилисник, на якому святий Патрік за легендою наочно пояснював поняття Святої Трійці, згодом перетворився на символ незалежності країни, а потім став означати Ірландію взагалі, і в цей день люди прикріплюють його до одягу.
 Але конюшина лепрекона, його талісман удачі, чотирилисний (Шемрок)! Отож, з чарывниками  краще не втрачати пильності - поманять золотом, змусять ганятися за веселкою, обведуть навколо конюшини, і людина вже не може навіть толком сказати, що саме вона святкує.
  Лепреконів- жінок в кельтської міфології немає, це завжди чоловіки, причому немолоді - як мінімум,  досить дорослі, щоб обзавестися бородою. Одні кажуть, вони живуть в середньому 300 років, інші джерела називають цифру 1000, а точно ніхто не знає.
   Чим старше лепрекон, тим він більш шкідливий та більше схильний до капостей. Немає ясності в питанні, хто такі клуракани - то чи це найближчі родичі лепреконів, з особливо поганим характером, то чи самі відпочиваючі лепрекони. Клуракани завжди п'яні як чіп, скандалять, крадуть, ночами скачуть на домашніх тваринах, живуть у винних погребах ... взагалі, схоже, що запійний лепрекон стає клураканом.
    Якщо вам пощастить зловити лепрекона (навряд чи у вас це вийде, чесно кажучи, - але раптом? ..), не погоджуйтеся на одну-єдину монету, нехай навіть золоту і музейну.
     Свою свободу маленький чоловічок цінує надзвичайно високо. Ви можете зажадати натомість все його багатство - або навіть виконання трьох бажань! Однак, чому б і ні, він не чарівник? Легенди свідчать, що силою виконувати бажання його наділили більш могутні феї. Це крайній засіб в магічному арсеналі крихітки-чоботаря, але він прибереже його на той випадок, якщо всі інші його штучки на вас не подіють.
  Відомі випадки, коли лепрекони безкорисливо допомагали людям, які їм сподобалися. Якщо ви пристойно граєте на ірландських народних інструментах, наприклад на волинці, та ще перебуваєте в партії зелених, у вас є шанс. Але, звичайно, допомога не передбачає розставання зі скарбами - якщо вони запідозрять у вас корисливі наміри, будуть шкодити щосили. Ще б! Кожен власник на їх місці так вчинить!А ось цікаві факти про ЛЕПРЕКОНА


          
В основному про Лепрекон пишуть англомовні автори фентезі, воно і зрозуміло. Може бути, це виверти лепреконів. Там відвели очі перекладачеві, тут читачеві - це в їхньому стилі. І поки ми дивимося туди, де тільки що начебто був лепрекон він вже десь зовсім в іншому місці.                  
 * Лепрекони служать талісманами збірної команди Ірландії з квідичу в книзі Дж. Роулінг «Гаррі Поттер і Кубок Вогню».
* Лепрекони згадуються в серії книг ірландського письменника Йона Колфера «Артеміс Фаул». 
* Перекладачі Пратчетта карликів охрестили Лепреконами. А лепрекон - ні при чому ... хм ... він вже десь зовсім в іншому місці. 
* Лепрекон по імені Скажений Суїні фігурує в романі Ніла Геймана «Американські Боги».
* У книзі Клауса Джоула "Вихідні з п'яним Лепрекон, або Як знайти свою радість?"
* У 1959 році Уолт Дісней продюсував фільм «Дарбі О'Гілл і маленький народ», де фігурують лепрекони.
* А ось фільм «Країна фей», що вийшов в 1999 році, в оригіналі носив назву «Чарівна легенда лепреконів» (Magical Legend of the Leprechauns).
* Чомусь усі дуже люблять і боятьсясь фільму «Леприкон». Цей фільм, а точніше, франшиза, цілих шість фільмів, що виходили з 1993 по 2003 роки, плюс пов'язані з ними комікси - це комедія-ужастик. Страшненькою, але привабливого Лепрекона грає Уорвік Девіс. Люди постійно зазіхають на його золото, а лепрекон у відповідь мстить їм, робить різну гидоту і всіляко шкодить.
* У фільмах «Траса 60»  та “Movie 43»,  у серії «Уявляндії» «Південного парку», «Моя дружина мене причарувала»  теж про лепреконів.
* У мультсеріалі «Екстремальні мисливці за привидами» Лепрекон був один із привидів, затриманні якого була присвячена ціла серія.
* У серіалі «Зачаровані» відьми не раз рятували лепреконів.
* Лепрекони зустрічаються в комп'ютерних іграх «Heroes of Might and Magic IV», « Gangstar Vegas 4».
* Існує професійний рестлер, одягнений як лепрекон.
* Лепрекон Лакі (Щасливчик) - талісман американського баскетбольного клубу «Бостон Селтікс», що є відсиланням до ірландського спадщини команди, а також великій кількості ірландців, які проживають в Бостоні.

    Ось такий він Лепрекон, така вона  - маленька зелена країна.Кажуть, що той, хто один раз побачив  цей Смарагдовий острів, уже ніколи його не забуде. І обов’язково сюди повернеться. Ірландія — маленька країна з великим серцем. Вона навчила весь світ вірити в Маленький народець — фей, лепреконів та сідів.
 А ви часом не збираєтеся розбагатіти,  може час звернутися до Лепрекона?


         Немає коментарів:

Дописати коментар