четвер, 8 лютого 2018 р.

Подорожуємо Європою


У нашій бібліотеці віртуальні подорожі країнами Європи  - улюблене захоплення…
Пункт Європейської інформації пропонує подорож до перлини Адріатики – Хорватії, а саме у місто Дубровник – першу аристократичну республіку середньовіччя та найпопулярніший курорт Хорватії.

«Той, хто шукає рай на землі повинен приїхати в Дубровник!»  Г.Б.Шоу

     Це невелике містечко, розташоване на півдні Хорватії, зірка перших сторінок багатьох відомих міжнародних журналів, і з гордістю носить звання одного з найкрасивіших міст епохи Відродження. Колись це було місто-держава, відома далеко за її межами Республіка Дубровник, поряд з Венецією, найсильніший центр на Адріатиці.
Ця перлина хорватського узбережжя Адріатики була включена ЮНЕСКО в список об'єктів Всесвітньої спадщини в 1979 році, про що свідчить велика кількість охоронюваних історичних будівель. Історичне місто Дубровник оточено міськими стінами довжиною 2 км, з численними фортами і вежами, які захищали місто від атак різних ворогів упродовж усієї історії. Всередині було побудовано багато вражаючих об'єктів (палаци, церкви, монастирі, пам'ятники), за якими він сьогодні широко відомий.

Завдяки своїй багатій історії це місто приховує чимало цікавих фактів про себе. 
Познайомимо Вас з найцікавішими.

Дубровник - місто-фортеця, порт, великий торговельний і економічний центр за часів
Середньовіччя, а нині - найпопулярніший курорт Хорватії заснований в 12 столітті. Населення міста становить 40 тисяч осіб.

Протягом майже 100 років, з 1358 по 1458 роки, Дубровник офіційно був незалежною державою - Дубровницької республікою (на італійському - Repubblica di Ragusa). У 1458 року республіка визнала сюзеренітет Османської Імперії, але фактично продовжувала мати незалежність. Дубровник був великим торговим центром Середземного моря, мав великий флот. Тільки в 1808 році Дубровницька республіка була скасована і увійшла до складу володінь Франції.

До 1918 року місто носило назву Рагуза (Ragusa). У деяких джерелах і картах ця назва досі фігурує по відношенню до міста.

Довгий час Рагуза перебувала під заступництвом Візантії, а в 1205 Дубровник був окупований Венецією, яка контролювала місто протягом 150 років. Князь Дубровника, а також члени Великої ради тепер призначалися і підпорядковувалися Венеціанській республіці.

У цей час Дубровник став важливим постачальником шкіри, воску, срібла і інших металів для Венеції.
Італійський вплив відчувається й досі - італійська кухня тут дуже популярна і шанована.

У 1358 році Республіка Рагуза стала незалежним містом.
 
На численних інтернет-ресурсах ви можете зустріти інформацію про те, що нібито Дубровник був визнаний найкрасивішим містом Європи поряд з Венецією і Амстердамом. Насправді, ЮНЕСКО визнала Дубровник найкрасивішим містом епохи Відродження, разом з Венецією і Амстердамом. Хоча, погодьтеся, що і цей титул вельми гідний :)

Ця ж організація внесла старе місто Дубровник в список об'єктів Всесвітньої спадщини.

У Республіці Дубровник свобода вважалася однією з найбільших життєвих цінностей. Тому на її прапорі було надруковано великими літерами Libertas (Свобода). Про це свідчить і той факт, що Республіка Дубровник перша в Європі прийняла рішення про скасування рабства і ввела заборону на перевезення рабів в 1416 р. Свобода оспівується у всьому Дубровнику. Так у Форті Ловренац на камені увічнено латинський напис, яка в перекладі говорить: «Свободу не продати за все золото світу».

Знамените свято святого Влаха - в списку нематеріальної світової спадщини ЮНЕСКО!
Свято св. Влаха, покровителя міста, внесено ЮНЕСКО до списка нематеріальної світової спадщини людства (з 01.09.2009 р.). З'явився на основі легенди про явище Св. Влаха, який допоміг жителям Дубровника захистити місто від венеціанців. Поклоніння святому покровителю залишалося незмінним протягом довгих неспокійних часів. Безперервно відзначається з 972г. до сьогодні. День Св.Влаха (3 лютого) був святом всіх жителів Республіки Дубровник, і навіть був введений «Вільний день» для всіх засуджених та ув'язнених, які 3 лютого мають вільний день. Святкується з хоругвами в національних костюмах. Так він проходить і сьогодні. Люди довго і ретельно готуються до цієї церемонії. Свято Святого Влаха - це святкування релігійності і людської творчості: від народних традицій, пісень, танців, традиційних вишукувань гастрономів і до традиційного зброї. Принадність Дубровника в його особливому дусі - його минуле та сьогодення, що змішалися воєдино.
 
Літній фестиваль в Дубровнику є найстарішим і найвідомішим хорватським фестивалем. В унікальній атмосфері (на вулицях, площах, древніх міських стінах) цього славного міста (з 10 липня по 25 серпня) проходить ряд 
музичних, театральних та танцювальних вистав. Фестиваль щорічно збирає всесвітньо відомих елітних композиторів, солістів, оркестри і драматичних артистів.

Республіка Дубровник  була великою морською державою!
 
• Дубровницкий Закон морського страхового права (з 1568г.) є найстарішим у світі.
• Морський Флот Республіки Дубровник у 16 ст. складався приблизно з 40 тисяч моряків і більше 180 великих суден. Він був одним з найсильніших в Середземному морі.
• Термін «дубровницький корабель» (Argosy) з'являється у Шекспіра. Знаменитий Дубровник не зміг обійти і великий Шекспір, у своїй роботі «Венеціанський купець» і «Приборкання норовливої» використовував термін «Argosy», в перекладі «дубровницький корабель». А сам термін зародився в Англії через захоплення працівників порту при вигляді таких великих торгових суден у їх гавані.
• Дубровник у  15 ст. був одним з найбільших міст у Європі з близько 40 000 жителями.
• Дубровницькі моряки допливли до берегів Північної Америки, де деякі з них залишилися жити серед місцевого населення.

Республіка Дубровник прийняла закон про скасування рабства у 1416 р., вона була першою в Європі. Цей акт підтвердив відданість Дубровника ідеалам свободи і людяності.

Про те, що шторм і буря не завжди повинні бути жахливими,
свідчить історія про англійського короля Річарда I Левове Серце і його корабельній аварії недалеко від Дубровника на острові Локрум. Старі англійські і Дубровницькі літописці зареєстрували прибуття короля в Дубровник у 1192 р. Річард I Левове Серце, який мандрує по країні на венеціанському кораблі, на шляху з Третього хрестового походу, потрапив у страшну бурю. Молячись Святій Богородиці, він поклявся, що у разі порятунку побудує дві церкви на її честь: одну на землі, де ступить його нога, а іншу в Англії. Кораблю вдалося дістатися до острова Локрум біля Дубровника.
Як тільки жителі Дубровника дізналися про його намір, вони прислали до короля своїх представників з проханням змінити свою клятву і замість Локрума побудувати церкву у Дубровнику. Почувши прохання дубровчан, Річард I побудував церкву в Дубровнику. Так була побудована Успенська церква, яка була зруйнована під час землетрусу в 1667 р. зараз на її місці в даний час стоїть кафедральний собор. Королю Річарду сподобалося у Дубровнику і він залишався тут деякий час. Його левове серце було разніжене гостинністю господарів і красою міста. Він навіть залишив венеціанський корабель і відплив на Дубровницькому вітрильному судні, яке, напевно, більше підходило для його королівського
смаку і потреб.

Більше тисячі років зробили Дубровник європейським культурним центром.
 Спочатку це була невелика громада, місто швидко починає процвітати і незабаром стає незалежною Республікою Дубровник, що проіснувала до прибуття Наполеона. Республіка швидко опанувала мистецтво мореплавання, і її сильний флот став реальним конкурентом Венеції. Завдяки мореплавству розвивається торгівля, посилюється могутність Республіки Дубровник, яке в основному відбивається в культурному та громадському житті. 

Дубровник в епоху Відродження і Барокко став центром культури на хорватської території. Література, мистецтво і науки процвітають тут. У цей період з'являються великі і найвідоміші твори тих авторів, які заробили свою репутацію і отримали популярність за межами Республіки Дубровник (Марін Држич, Рудер Бошкович, Іван Гундулич). Про те, наскільки хорватські письменники дев'ятнадцятого століття були зачаровані красою духу Республіки Дубровник говорить той факт, що мовою письменників Дубровника була обрана хорватська.
Про прогресивну і розвинену свідомость громадян свідчать багато інших фактів, записаних в літописах міста.
·         Республіка Дубровник відома як місто з однією з перших середньовічних каналізаційних систем (1296 р.), яка, до речі, використовується і сьогодні.
·         Перший карантин у світі з'явився в Дубровнику (1377 р.).
·         Дубровник має третю аптеку в Європі, яка існує тут з 1317р. по сьогоднішній день.
·         Дубровник першим видав указ про скасування рабства в Європі (1416 р.).
·         Дубровніцкий Закон морського страхування є найстарішим у світі (1568р.)

... І найцікавіше: Республіка Дубровник була першою країною в світі, яка визнала в 1783 р. незалежність США і підштовхнула, таким чином, інші держави до визнання країни...

Ц ього достатньо?!
Немає коментарів:

Опублікувати коментар