четвер, 1 березня 2018 р.

Естонія - балтійська перлина
    Якщо вам не вдалося вирушити кудись улітку, не варто засмучуватись – деякі країни буквально розквітають саме в холодні пори року. Одна з таких красунь – крихітна Естонія, яка розкинулась на узбережжі Балтійського моря. 

     Естонія є буфером між Скандинавією, Центральною Європою і країнами, що знаходяться на схід від неї. Дістатися до Естонії можна з будь-якого місця Європи сушею, повітрям або водою. У розташовану на північному сході Європи невелику країну можна за лічені години дістатися поромом з Фінляндії і Швеції, на автобусі з таких європейських столиць як Варшава і Берлін, або, сівши на нічний потяг на ранок виявитися в самому центрі Таллінна .
       Естонія схожа і не схожа на інші країни. У ній знайшлося місце і скандинавському мінімалізму, і західноєвропейському шику, і пострадянській ностальгії.
 Познайомтеся з дивовижними фактами про цю країну - і ви обо’язково захочете приїхати.
 • Назва столиці Естонії Таллінна перекладається як «Датське місто». Це найкраще
  збережений середньовічнийе місто у Північній Європі.
 •  І, хоча це думка найпоширеніша, існують ще варіанти, такі як - «tali linn» ( «зимовий град») або «talu linn» ( «будинок, садиба-замок»). І, хоча це думка найпоширеніша, існують ще варіанти, такі як - «tali linn» ( «зимовий град») або «talu linn» ( «будинок, садиба-замок»).
        · До сих пір дехто сперечається про те, як правильніше писати Таллінн - з одного «н» або двома. Столичний Таллінн, включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, отримав права міста в XIII столітті від короля Данії. З того часу Таллінн перебував під владою правителів різних країн: Данії, Швеції, Німеччини, царської, а потім і Радянської Росії. Старий Таллінн рясніє середньовічними будинками і вулицями і досі захищений залишками міської стіни. Багата архітектура міста дає поживу для безлічі легенд та історій, з якими буде цікаво познайомитися.
       Для мешканців Талліна громадський транспорт повністю бескоштовний.

      · Хоча Таллінн єдина справжня столиця Естонії, інші міста нерідко називають неофіційними столицями: Тарту відомий своєю університетської культурою, в Пярну проводять відпустки, в Курессаарі справляють весілля, а в Тюрі вирощують квіти.
 •  Е-Естонія. Всього за сто років Естонія перетворилася з сільськогосподарської країни в динамічно розвиваючу цифрову державу. В Естонії доступні сотні цифрових сервісів. Деякі з них балансують на межі фантастики, а до інших естонці настільки звикли, що не уявляють без них життя.
 • Таллінн іноді називають Силіконовою долиною Європи, тут найбільше на континенті число стартап-ів на душу населення.
 • В Естонії говорять естонською ..., а також англійською, російською, фінською та німецькою. Але офіційною мовою країни є естонська мова.
 • Тут багато слів і назв, що починаються з літери «И».
 • У Естонію приїжджають понад 2 мільйонів туристів. Вона - одна з небагатьох країн, де кількість гостей перевищує кількість жителів. При цьому місця вистачає всім, особливо на природі.
 • Естонія - одна з найменш релігійних країн у світі. Хоча в Естонії багато історичних церков, тільки четверта частина населення країни сповідує ту чи іншу релігію, зокрема лютеранство, яке найбільш поширене серед етнічних естонців. Церква Олевисте (Старе місто, Таллінн) в 16 столітті була найвищою спорудою у світі (159 м), зараз вона має висоту 123,7 метрів і, згідно з постановою міського уряду Таллінна, хмарочоси, що будуються в центрі міста, не можуть бути вище за неї.
 • Естонська кухня достатньо специфічна, наприклад молочныий суп  з овочами.
 • В Естонії віддають перевагу темному житньому хлібові. Повсякденні сорти, святкові (з добавками горіхів, прянощів і сухофруктів), традиційні - в будь-якому куточку країни ви зможете скуштувати смачний і ароматний хліб.
 • Одна з трьох версій свідчить, що Льодове побоїще 1242 року відбулася саме на території Естонії.
 • Чудское озеро - це місце, де переплелися культури російських старовірів, естонських селян і німецьких поміщиків. А ще тут поважають смачну їжу: знаменитийу цибулю і рибу з Причуддя люблять по всій Естонії. 
 • Причуддя - комора всієї Естонії. Тут постійно проходять ярмарки, а у невеликих крамницях на узбережжі можна купити свіжу рибу, цибулю, соління, ягоди та гриби.
 • У Естонії налічується найбільша кількість метеоритних кратерів на одиницю площі. Найбільше вражає поле метеоритних кратерів у Каалі на острові Сааремаа. Найбільший кратер діаметром 110 метром був важливим місцем язичницьких жертвоприношень.
 • Взимку дороги посипають не "пісочком», а гранітною крихтою (навесні гранітну крихту збирають, щоб використовувати на наступний рік).
 • Мало хто знає, що популярний інтернет-месенджер Skype з'явився саме в Естонії. Троє творців програми - Ахти Хейнла, Прійт Казесалу і Яан Таллінн - свого часу також розробили і програму для обміну файлами KaZaA.
 • У естонців є одне з найбільших у світі зібрань народних пісень. Естонське свято пісні і танцю стало візитною карткою Естонії і причиною того, чому естонців називають "співочою нацією". Завдяки унікальності цього чарівного заходу у листопаді 2003 року організація UNESCO оголосила традицію танцювальних і пісенних фестивалів естонців шедевром світової духовної спадщини.
 • Естонський національний епос називається Kalevipoeg. Це історії про велетня, який кидається камінням і розмовляє з їжачками.
 • Можливо, ви не повірите, але факт є факт: в 2010 році, найбільш продаваною в Естонії дитячою книгою стала збірка оповідань Андруса Ківіряхка, який, вибачте будь ласка, називається «Какашка і весна». У головних героїв - власне, Какашка, Яйценесучі шкарпетки, Чорт з горщика і багато інших веселих персонажей. Дітям книга, як це не дивно, сподобалася.
 • Екстремальні гойдалки. У дитинстві багато хто любив розгойдуватися на гойдалці до межі, а деякі і зовсім роблять «сонечко». В Естонії катання на гойдалках є народним  видом спорту. Навіть влаштовуються змагання, на яких дорослі люди із задоволенням крутяться на 360 градусів.
 • Чемпіонат з носіння дружин. В Естонії люблять дивні види спорту, наприклад, катання на чоловіках. Хоча ця традиція бере початок з Фінляндії, естонські пари ставали чемпіонами світу 11 років поспіль, з 1998 по 2008 рік. Вважається, що успіх місцевих спортсменів пояснюється особливою технікою: дружини висять на чоловіках вниз головою.
 • Космічна їжа. Незважаючи на невеликий розмір, Естонія активно бере участь в підкоренні космосу. Наприклад, ще в 1962 році на заводі в Пилтсамаа почали випускати продукти для космонавтів. Тюбики з космічної їжею літали з Пилтсамаа до далеких зірок. З тих пір виробництво закрили, але незалежна Естонія теж встигла багато чого досягти: наприклад, в 2013 році запустила на орбіту перший естонський супутник ESTCube.
 • Екологія. Ідея міжнародного суботника народилася в Естонії в 2008 році, коли понад 50 тисяч волонтерів вийшли на збір сміття. На сьогодні в суботниках беруть участь близько 16 мільйонів осіб з 113 країн. Наступна масштабне прибирання призначена на 8 вересня 2018 року: суботники пройдуть у 150 країнах. До речі, естонські дизайнери теж привертають увагу до проблеми і часто використовують сміття в своїх виробах. 
 • Знамениті дерева. З усіх дерев Естонії найвідомішим є дуб, що росте посеред футбольного поля в Оріссаарі. У радянські час його намагалися викорчувати два трактори, але нічого не вийшло. Дуб продовжує зростати і в 2015 році отримав титул Європейського дерева року. Могутнє дерево дуб Тамме-Лаурі був поміщений на естонську банкноту номіналом в 10 крон.
 • Тут, як і в інших північних містах, жартують щодо клімату: «чудесне було літо, шкода, я в цей день був на роботі».
·         Банний марафон. Найбільший банний марафон Європи проходить в Естонському місті Отепяе. Команди зі всього світу повинні якомога швидше відвідати два десятки різноманітних лазень. Також у програму входить купання в ополонці.
·         Якщо вам естонський кавалер подарував букет з парною кількістю квітів, не поспішайте сумувати: так прийнято в його країні.
·         Деякі естонські слівця для нашого слуху виявляються щонайменше дивними. Так, наприклад, до маленької дитини часто звертаються ось так: mudila, що в перекладі означає «малюк». Жахливо, чи не так? :) Правда, наголос ставиться не зовсім там, де ви подумали.
·         Всі естонські жінки намагаються одягатися стильно, навіть якщо цей стиль буде докорінно відрізнятися від загальноприйнятого.
·         В Естонії, в столиці, до сих пір стоїть найстаріша в усій Європі аптека.
·         До сих пір Німеччина з Естонією сперечаються, де народився марципан.
·         Найвідомішим естонським привидом є Дама в білому, вона допомагає всім закоханим і показується на очі людині лише раз на рік.

·         Національна квітка Естонії - волошка, птиця - ластівка, камінь - вапняк.
·         В Естонії не можна копіювати ноти.
·         В Естонії немає свята 8 березня, а є практичний аналог у травні - День Матері.
·         У Таллінні є перший в світі пам'ятник «Агенту 007».
·         Естонське рукоділля настільки унікальне, що в'язання і макраме є візитною карткою країни. Існує думка, що візерунки придумані для моряків, які, заблукавши у морі, могли б поза одягом розпізнавати місцевість. Величезний вибір естонських в'язаних виробів завжди можна знайти на вулиці Віру, де розташовується ринок рукоділля.
Естонія  має ще  безліч історичних та культурних пам'яток. Про найцікавіші місця, освіту та видатних людей Естонії можна дізнатися з наших буклетів та брошур, які ми підготували у рамках Пункту європейської інформації до виставки «Країни Європи – Естонія».  

Перлина Балтійського узбережжя чекає на вас!

Інформація підготовлена за матеріалами інтернет виданьНемає коментарів:

Дописати коментар