18 лютого 2023 р.

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

 

Міжнародний день рідної мови запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них. Вперше його відзначили в 2000 році, й відтоді щорічно святкують 21 лютого. Саме цього дня 1952 року в місті Дакка, що зараз є столицею Бангладеш, через мовний конфлікт сталася загибель чотирьох студентів.

Міжнародний день рідної мови покликаний спонукати уряди й населення всіх країн захищати й розвивати мову кожного народу, що існує на планеті. Своєю особливою мовою будь-яка етнічна спільнота завжди вирізняється з-поміж інших.

Кожна мова — це набагато більше, ніж просто слова. Рідна мова є носієм цінностей та знань, які передаються з покоління в покоління в якості нематеріального культурного спадку. В мові концентруються національні традиції та цінності. Упродовж століть українська мова, так само як і її носії – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, пережила свого часу русифікацію та знецінення.

Але наша мова вистояла та зміцніла!

З кожним роком носіїв рідної мови стає дедалі більше, українці бажають повернутися до мови своїх предків та відновити втрачене за часи російської мовної колонізації України. Війна також спонукає переходу на українську мешканців зросійщених регіонів.

Щоб віддати шану своїй рідній мові, цього дня варто дізнатися про неї щось нове. У цьому вам допоможуть 
сучасні книги про українське мовлення, презентовані на віртуальній виставці «Рідна мова калинова».
Всі зазначені книги є в бібліотеках нашого району. 

16 лютого 2023 р.

Гра в асоціації ##9-10: малюй і читай

 17 лютого в країнах Європи відзначають День кота🐈 (а загалом в календарі існує біля 10 дат, присвячених цим неймовірним істотам). 

Коти і кішки - дивовижно добрі і граціозні, мудрі та ласкаві тварини. Коти керують людськими життями, як пухнасті маленькі боги, і були улюбленими членами родини ще задовго до єгипетських пірамід. Ніхто не стане заперечувати, що коти здатні якимось магічним чином додавати затишку нашим домівкам, допомагають нам розслаблятись та позбавитись від стресу. Наші захисники, які прихистили у себе в бліндажах безліч котів-безхатьків, не дарма називають їх «антистрес».

Котам присвячували книги, картини, фільми. Це ідеальний день, щоб згорнутися калачиком на дивані зі своїм котом, подивитись фільм, чи почитати одну з цих цікавих котячих історій.

Вочевидь, сьогодні героями наших картин-розмальовок є саме коти.

Перша картина прямо вказує на головного героя казки Шарля Перро «Кіт у чоботях». Пригоди незвичайного кота у казці Шарля Перро захоплюють не тільки малят, але й дітей старших за віком. Розумний і спритний кіт, що розмовляє, як людина, ходить у чоботях і носить капелюх з пір’їною, допомагає своєму хазяїну не лише позбутися злиднів, а й знайти своє кохання та отримати півкоролівства. 



Ще одна картина-розмальовка, на якій зображено маленьке веселе кошеня, нагадала книжечку Єви Сольської «Кошеня і Сонечко». Це захоплююча історія рудого котика Боні, який вперше в житті зустрівся сам на сам з невідомим звірятком, яке називають сонечко. Маленький жучок яскраво червоного кольору, з круглими цяточками на спині, сів головному герою прямо на ніс. Боні, як справжній детектив, намагається розгадати загадку, чому цей жук отримав саме таку назву. Чи зможе Боні знайти розгадку, та з якими труднощами він стикнеться читайте в книзі.

 


Обійміть і погладьте свого пухнастого володаря, якщо він у вас є, нагодуйте його смачненьким та відсвяткуйте День кота разом.

16 лютого - День єднання

16 лютого в Україні відзначається День єднання, свято що символізує єдність українського народу, якого не зможе розділити жоден ворог. Єдність українського народу – це наша спільна сила, яка допомагає протистояти агресії Росії і разом йти до втілення нашої великої спільної мрії – Перемоги України.



До Дня Єднання України в бібліотеках Слобідського району експонуються книжкові виставки та відбуваються патріотичні заходи, під час яких користувачі можуть ознайомитися з книгами про історію України, становлення української держави, боротьбу українського народу за волю і незалежність, поспілкуватися про любов до рідної Батьківщини, про мужніх воїнів-захисників, які героїчно відстоюють суверенітет, волю і майбутнє України, про єдність українського народу, який згуртувався перед російською навалою і робить все можливе для Перемоги України, створити на креатив-івентах патріотичні листівки з пластиліну, намалювати Україну з її символами та власними долоньками.



14 лютого 2023 р.

Кохання і війна

 

Сьогодні, 14 лютого, - День Святого Валентина, День закоханих.


«Не на часі, - подумає  дехто, - адже, у нас війна». Саме тому і на часі, впевнені ми. Бо війна порушила баланс терезів нашого життя, хитнула їх в бік хаосу, болю і страждань. І саме любов – те почуття, яке здатне відновити рівновагу, додати сили та бажання рухатись далі, подолати будь-які перешкоди та біди, зробити нас сильнішими та надихнути на перемогу.





Тема кохання і війни яскраво була описана у багатьох художніх творах. Пропонуємо добірку книжок з фондів наших бібліотек.



ЕРІХ МАРІЯ РЕМАРК  "ТРИУМФАЛЬНА АРКА"




Франція, 1939 рік. Світ на порозі Другої світової війни. Людвіг — один з тих, хто вже відчув жорстокість нацистів: він пройшов тортури гестапівців, концтабір, утратив кохану. Рятуючись, чоловік тікає до Франції та змінює ім’я. Відтепер він хірург-біженець Равік. Митарства та злидні емігрантської долі лягають на плечі чоловіка. Одного разу він зустрічає Джоан Маду, актрису з Італії. Вона так само, як і Равік, самотня й загублена в цьому холодному світі. Лиха година поєднує їхні душі, а кохання, яке спалахує між ними, стає гірким від сліз…







ЕНТОНІ ДОРР   "ВСЕ ТЕ НЕЗРИМЕ СВІТЛО"




Захоплива та зворушлива історія сліпої французської дівчинки і боязкого німецького хлопчика, які під час Другої світової намагаються, хто як може, вижити у круговерті війни, не втратити здатність любити і врятувати найдорожчих людей...

Це книга про кохання і смерть, про те, що з нами робить війна, і про те, що невидиме світло переможе навіть найбезнадійнішу темряву.







СОФІЯ АНДРУХОВИЧ   "АМАДОКА"




Понівечений до невпізнаваности в одній із гарячих точок на Сході України, герой роману «Амадока» тільки дивом залишився живим. Це сумнівна втіха, оскільки важкі травми призвели до повної втрати пам’яті: чоловік не пам’ятає ні свого імені, ні звідки походить, не пригадує жодної близької людини, жодного фрагмента свого попереднього життя. Таким його і віднаходить жінка, любов і терпіння якої здатні творити дива: сягати найглибших пластів забуття і спогадів, поєднувати розрізнені клапті понівеченої свідомості, зшивати докупи спільну історію.





ЮЛІЯ ІЛЮХА  "СХІДНИЙ СИНДРОМ"



Вони ніколи не зустрілися б, якби не війна на Донбасі. Гарячий вересень 2014-го звів разом адвоката-невдаху Васю, айтішника Макса та росіянку Таню, що втекла від чоловіка-садиста. У кожного — власна історія болючих втрат, яка штовхнула їх у бліндажі: Вася втікає в АТО від сварок із дружиною, Макс прагне помститися за вбиту наречену, а Таня мріє розпочати нове життя. Дружба, любов, ненависть — етапи одного шляху, який їм доведеться пройти. І жоден із них не уявляє, чим цей шлях скінчиться.









ТАМАРА ГОРІХА ЗЕРНЯ  "ДОЦЯ"


Ця книга про любов. У ній немає жодного слова на "лю...", але вона про любов. Про магію, не лубочну, розтиражовану з екранів телевізора, а справжню, від роду і кореня, коли пірнаєш з головою у Прадавній Океан і виринаєш звідти з рибиною в зубах. І ще про відвагу. Про безумовну відвагу знайти своє, впізнати його, впертися руками і ногами і нікому не віддати. Свій дім, свою батьківщину, своє серце, своє право ходити з високо піднятою голово.

Події роману розгортаються навесні-влітку чотирнадцятого року у Донецьку. Донбас - це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші запитання. І тільки там заховані потрібні відповіді. Та де все починалося, там все і завершиться, коли історія пройде чергове коло, і вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст. Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії - і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору.