27 грудня 2021 р.

Коли і як зустрічають Новий рік у різних країнах

Свято Нового року — це особливий день. Воно об’єднує всіх жителів нашої планети незалежно від віросповідання та поглядів. У кожного народу, у кожної країни своя історія, свої важливі події, з яких все почалося. 
Або природні явища, після яких можна підводити риску, робити висновки, радіти і відраховувати новий рік. Про понуємо дізнатися, як зустрічають Новий рік у пізних країнах світу. 

17 грудня 2021 р.

День Святого Миколая

Зимовий період – найулюбленіший час більшості дітей! Чому? Бо саме взимку – найбільше свят і омріяних подарунків – іграшок та солодощів! Попереду стільки всього неймовірного! А починаються зимові свята з Дня святого Миколая, який, згідно з повір’ям, у ніч на 19 грудня кладе під подушку солодощі та подарунки слухняним дітям. Звідки пішла така традиція? Існував Миколай насправді чи це просто персонаж із красивої легенди? Наша редакція замислилася над цими запитаннями та знайшла відповіді! За легендою, Святий Миколай був покровителем не тільки дітей, а й мандрівників. Православна гілка християнства це свято відзначає 19 грудня, а в католицька трохи раніше – 6 грудня (католики всі свята з постійними датами святкують на 13 днів раніше, враховуючи різницю між юліанським і григоріанським календарем).

13 грудня 2021 р.

Топ-10 зимових книг для дітей

Нарешті, вона прийшла — довгоочікувана зима!Справжня, пухнаста, холодна та бадьора.
Напевно, це найочікуваніша пора року для більшості людей. 
Зима всім нам асоціюється з чарівними святами, теплими светрами, смаколиками, чаєм та подарунками! Зима, мабуть, найкраща пора для читання. 
Пропонуємо вашій увазі добірку книг, які створять чарівний настрій якого ви чекаєте від зими.

6 грудня 2021 р.

День Збройних Сил України

Збройні сили України — це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України.
6 грудня — в день ухвалення 1991 року закону України «Про Збройні сили України», українці відзначають державне свято – День Збройних сил України. Встановлене воно постановою Верховної Ради України 1993 року.

26 листопада 2021 р.

Голодомор

В історії бурхливого XX-го століття Голодомор 1932-33 років в Україні посідає особливе місце.
Перший масовий голод, що розпочався відразу ж після закінчення громадянської війни та придушення української революції, охопив значну частину України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії. Причини його частково мали об'єктивний характер - посуха 1921 року, економічні наслідки першої світової та громадянської воєн. Але найголовнішими чинниками стали: крах сільськогосподарської практики тодішнього режиму, скорочення посівних площ у колишніх хлібородних районах внаслідок політики воєнного комунізму, директивні методи компартійного керівництва, яке розподіляло наявні продресурси на користь промислових центрів, передусім тих, що знаходилися поза межами України.
Голод 1932-33 років охопив ті ж самі регіони України, але цього разу його спричинили,насамперед, політичні чинники. Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом.

18 листопада 2021 р.

Книги які зігрівають !

Коли осінь вступає в свої права і негода за вікном стає абсолютно нестерпною, найбільше хочеться загорнутися в теплу ковдру і запастися величезною чашкою какао з порцією печіва. Й чудово, якщо можна загорнутися ще й в затишну, добру історію, яка нагадає, що сонячних днів буде ще дуже багато.
Пропонуємо вам добірку книг які вас зігріють у холодну пору осінь!

8 листопада 2021 р.

День української мови та писемності

День української писемності та мови традиційно відзначають 9 листопада вже понад два десятки роки поспіль.
За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.
Цікаво, що українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні.
Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США та інших країнах, де мешкають українці.

29 жовтня 2021 р.

День народження ЄС

 

1 листопада
свiтова спільнота вiдзначає День заснування Європейського Союзу. ЄС утворився на основі підписаного 7-го лютого 1992-го року Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993 - го року i який заклав основи існування Єдиної Європи в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні.
Сьогоднi Європейський Союз — економічний та політичний союз 28 держав-членів, що розташовані здебільшого у Європі. Європейський Союз – це сім’я демократичних європейських країн, які об’єдналися заради миру та процвітанню. Євросоюз – це не держава, що має замінити існуючі держави, і він також значно більший за будь-яку міжнародну організацію. Країни, що входять до ЄС, заснували спільні інституції, яким було делеговано частину їхніх суверенних повноважень, завдяки чому стало можливо демократично приймати рішення з конкретних питань, які становлять спільний інтерес, на європейському рівні. Європейський Союз створив спільну валюту, динамічний спільний ринок, в якому люди, послуги, товари і капітал пересуваються вільно. ЄС намагається зробити так, щоб внаслідок соціального прогресу та справедливої конкуренції якомога більше людей могли скористатися перевагою спільного ринку.

27 жовтня 2021 р.

Міжнародний день анімації

28 жовтня, в день, який був названий днем ​​народження мультфільмів. Сьогодні його «ім'я» – міжнародний день анімації, який проводиться у всіх куточках світу.
У 1892 році у Франції винахідник Еміль Рейно вперше продемонстрував публіці праксиноскоп, за допомогою якого він зміг оживити картинки. Парижани вперше побачили оптичний театр, де на екрані змінювалися барвисті зображення. Це було
Пізніше, коли у 1986 році був братами Люм'єр продемонстрований фільм «Прибуття поїзда», і люди зрозуміли, що кінематограф має майбутнє, про винахід Рейно згадали як про відправну точку. 

18 жовтня 2021 р.

Україна увійшла до Ради Європи

Рада Європи – міжнародна організація, яка сприяє співробітництву між усіма країнами Європи в області стандартів права, прав людини, демократичного розвитку, законності та культурної взаємодії. Будучи заснованим в 1949 році, Рада Європи є найстарішою в Європі міжнародною організацією. До його складу входять 47 держав, в яких проживають більше 800 млн.
Людина, і Рада Європи є повністю самостійною організацією, яка не входить в систему Європейського союзу, що об’єднує тільки 28 держав. На відміну від Євросоюзу, Рада Європи не може видавати обов’язкові закони, однак ці дві міжнародні організації мають деякі загальні символічні атрибути, наприклад, гімн і прапор.
Найбільш відомими органами Ради Європи є Європейський суд з прав людини, який діє відповідно до Європейської конвенцією про захист прав людини та основних свобод, і Комісія Європейської фармакопеї.
Одним з найбільш значних досягнень Ради Європи вважається розробка і прийняття Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод.

13 жовтня 2021 р.

День козацтва

14 жовтня – день багатий на свята. Саме цього дня ми відзначаємо і День захисника України, і Свято Покрови, і День українського козацтва, і День заснування Української повстанської армії (УПА) – військово-політичного підрозділу Організації українських націоналістів (ОУН).
Захист своєї Вітчизни від зазіхань з боку тих, хто час від часу намагається загрожувати державним засадам будь-якої країни - свята справа. Вона вимагає від людей сміливості, честі та відваги, дуже часто величезної самопожертви і колосальної самовіддачі. В цій статті мова піде про історію виникнення та основні віхи діяльності мужніх і відданих своїй землі українських козаків.
Українське козацтво як суспільний стан в Україні почало форму­ватися з кінця XV — початку XVI ст.

7 жовтня 2021 р.

День юриста України

Сьогодні, 8 жовтня традиційно відзначається професійне свято всіх служителів Закону – День юриста в Україні.
Це свято людей, які своїм словом і ділом мають стверджувати недоторканість конституційних прав і свобод громадян, непорушність законів.
Професійне свято юристів в Україні було встановлене у 1997 році указом тодішнього президента України Леоніда Кучми. 
Також вважається, що саме 8 жовтня у 1016 році Київський князь Ярослав Мудрий видав перше зведення законів «Руська правда».

29 вересня 2021 р.

Всеукраїнський день бібліотек

30 вересня —святкують Всеукраїнський день бібілотек. Це свято встановлено в Україні Указом Президента України від 14.05.1998 р. № 471/98, враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність дальшого підвищення їх ролі у житті суспільства. Бібліотека сьогодні – це точка опори, на якій будується простір культурного суспільства. Бібліотеки як скарбниці знань та інформації активно впливають на процеси розвитку економіки, науки, освіти, культури. Сьогодні в Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек. У них працюють понад 52 870 робітників, а послугами книгосховищ користуються понад 17 мільйонів 490 тисяч читачів. Спробуйте тепер сказати, що бібліотеки - минуле століття.

18 вересня 2021 р.

Європейський день мов

26 вересня відзначається Європейський день мов. 
Ініціаторами його створення в 2001 році виступили Європейська комісія і Рада Європи за підтримки Комісії з освіти ЮНЕСКО, яка нове тисячоліття оголосила століттям поліглотів.
Мета проведення Європейського дня мов – актуалізація уваги до мовного й культурного різноманіття Європи, яке варто не лише підтримувати, а й популяризувати, розширюючи діапазон мов, якими люди спілкуються протягом життя, розвивати мовні навички, зміцнюючи взаємопорозуміння між народами.

17 вересня 2021 р.

Всенародний День Батька

Відзначати День батька запропонувала у 1910 році Сонора Смарт Додд з міста Спокан,штат Вашингтон, США. Таким чином вона хотіла висловити подяку та вдячність своєму й усім іншим турботливим татам Америки, які беруть участь у вихованні дітей.
Батько жінки, Вільям Смарт, після смерті дружини самостійно виховав новонародженого і ще п’ятьох дітей. Батько-одинак був ветераном громадянської війни і жив з сім’єю на фермі.
У 1966 році президент країни Ліндон Бейнс Джонсон оголосив День батька національним святом. Цього дня держава й прості громадяни традиційно намагаються підтримати батьків з низькими доходами, які виховують дітей самостійно. У наступні роки День батька стали відзначати й у багатьох інших країнах світу.

11 вересня 2021 р.

День українського кіно в Україні

Щороку, у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно – професійне свято вітчизняних кінематографістів, а також всіх шанувальників цього дивовижного мистецтва, без якого неможливо уявити розвиток сучасної культури. 
Розвиток українського кіно розпочався ще 1893 року, коли інженер Йосип Тимченко за два роки до братів Люм'єр розробив свій аналог кінознімального апарату «кінескоп» та створив «живі картинки» під назвою «Наїзник», «Метальник списів» та низку німих стрічок, найвідоміша з яких — «Земля» Олександра Довженка, яку кінокритики вважають культовою для свого часу. 

8 вересня 2021 р.

Відомі книги, які не хотіли друкувати

Книга – це шлях кожного у широкий світ культури, це вікно у пізнання світу, втілення в життя мрій та небаченої краси. Для кожного з нас книга несе свій зміст, свою атмосферу, вона здатна по-різному впливати на світогляд. 
Важко повірити, але деякі книги, які вважаються сьогодні кращими зразками світової літератури, могли ніколи не побачити світ. Пропонуємо дізнатися про відомі книги, які довгий час відмовлялися друкувати видавці.

23 серпня 2021 р.

День незалежності України

День Незалежності України – головне державне свято України, яке відзначається щороку 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді. Це проголошення стало кінцевим результатом багатовікової боротьби українського народу та його найвидатніших синів за незалежність України, яка протягом свого існування дуже часто страждала від посягань загарбників і в різні періоди входила до складу різноманітних держав та утворень.

День Державного Прапора України

23 серпня, в Україні відзначають День Державного Прапора. Синьо-жовтий прапор для українців − це символ свободи і боротьби за незалежність.
В Україні свято встановлене згідно з указом Президента Леоніда Кучми «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні. Державний прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Під його знаменом українці йшли до проголошення самостійної України, до перемоги.
Під прапором воїни вирушали в похід, з прапором виступали на захист своєї батьківщини, прапор символізував стабільність держави й урочистість тих чи інших всенародних подій, свят, ритуалів. Історія українського прапора віддзеркалює всю історію Української державності – з прадавніх часів і до сьогодні.

19 серпня 2021 р.

Всесвітній день фотографії

Фотографія – це унікальне явище, адже на фотознімках можна відобразити цікаві події, незвичайні та красиві місця.                                  Завдяки їм, можна повернутися в минуле, адже переглядаючи фотографії, ми згадуємо багато чудових моментів життя.                                  Тому не дивно, що у цього явища є і своє персональне свято – Всесвітній день фотографії (World Photography Day), яке всі фотографи і цінителі цього мистецтва відзначають щорічно 19 серпня. А засноване воно було у 2009 році за ініціативою австралійського фотографа на ім'я Корске Ара.

9 серпня 2021 р.

Всесвітній день книголюбів або День любителів книг

Щороку 9 серпня у всьому світі відзначають Всесвітній день книголюбів або День любителів книг (Book Lovers Day). Походження цього свята оповите таємницею, але єдине, що відомо - створене воно було у Сполучених Штатах Америки. Дуже швидко День любителів книг здобув популярність і в інших країнах світу, ставши Всесвітнім. 
Його відзначають письменники, видавці, бібліотекарі, працівники друкарень, книжкових магазинів. Безумовно, головними шанувальниками даного святкового заходу є читачі, ті люди, для яких власне книга і створюється. 

3 серпня 2021 р.

Всесвітній день кавуна

3 серпня в різних країнах відзначають смачне свято – День кавуна (Watermelon Day). Свою історію він веде з США, де відзначається як Національний День кавуна (National Watermelon Day). Як вважають історики, батьківщиною кавуна є Південна Африка. Відомо, що вже в Древньому Єгипті люди знали і обробляли цю рослину, що підтверджується розкопками. Так, в епоху Середнього царства в 20 столітті до н.е. кавуни часто поміщали в усипальниці фараонів як джерело їжі в їх загробному існуванні. Крім того, кавун зображувався на стінах гробниць і згадувався в давньоєгипетських міфах і в багатьох медичних рецептах стародавніх папірусів. Був він відомий і в Стародавньому Римі, де його їли свіжим або засоленим, а також варили з нього мед.

16 липня 2021 р.

Всесвітній день змій

Змія - один з найдавніших міфологічних персонажів, шанований цивілізаціями в усьому світі. Вони дуже ефективні хижаки і відіграють життєво важливу роль в підтримці балансу в екосистемі, контролюючи популяції щурів, мишей і птахів. Без сумнівів, світ змій дивний і не може не зачаровувати. Ці тварини еволюціонували відмінним від усіх інших тварин чином і демонструють дивно високу адаптацію до умов навколишнього середовища.
Що ми знаємо про змій? 
Мабуть тільки, що у багатьох змій смертельно небезпечна отрута, саме тому необхідно уникати з ними зустрічей.
16 липня відзначають Всвітній день змій, який був заснований з метою допомогти людям дізнатись більше про цих плазунів і про те, на скільки важливу роль відіграють ці тварини в екоситемах.

8 липня 2021 р.

День родини

Український День родини – досить молоде свято і відзначається з 2012 року (відповідний Указ Президента України № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» був підписаний 30 грудня 2011 року). Відзначення цього дня має щорічний характер і встановлено на 8 липня.
Родина – це найрідніші, найближчі люди, які допомагають усім нам у складних ситуаціях, дарують нам тепло. Родина – це безпечний і затишний рідний дім, а родинне тепло, й уроки життя – це те, що людина бере із собою в усі дорослі шляхи. Як засвідчує М. Стельмахович, українцям з давніх-давен був властивий культ домашнього вогнища, культ Роду, вони мали у своєму пантеоні навіть божества, які опікувалися родиною – Рід і Рожаницю. Людина не мислила власного щастя без сім'ї, без домашнього вогнища. «Без сім'ї – нема щастя на землі». Культ роду був відлунням того, що ми сьогодні називаємо генетичним кодом, покликом крові.

1 липня 2021 р.

Всесвітній день поцілунку

Сьогодні, 6 липня, відзначається Міжнародний день поцілунків або Всесвітній день поцілунку (World Kiss Day або World Kissing Day), який щорічно святкують в більш ніж 60 країнах, у тому числі і в Україні. Це незвичайне свято виникло в кінці XIX століття у Великобританії. Двадцять років тому воно було затверджене Організацією Об'єднаних Націй і отримало статус міжнародного. У багатьох містах цього дня проходять різні конкурси поцілунків, учасники яких мають шанс виграти різні призи і подарунки. Всього налічується близько 20 видів поцілунків, серед яких, французький і калааллісут, повітряний і вакуумний, Інат, сарі, сама.

23 червня 2021 р.

День державної служби ООН

День державної служби — професійне свято в Україні, що відзначається щорічно 23 червня — у День державної служби ООН. 
Свято встановлено в Україні «…зважаючи на роль державної служби у процесі становлення України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної, правової держави та підтримуючи рішення Генеральної Асамблеї ООН…» згідно з Указом Президента України «Про День державної служби» від 4 квітня 2003 року № 291/2003.

9 червня 2021 р.

Міжнародний день поширення інформації про альбінізм

Альбіноси в своєму роді – унікальні люди, шкіра, волосся і очі яких позбавлені будь-якої пігментації. Їх організм синтезує вітамін D в п’ять разів швидше, ніж люди з темною шкірою. Також крім незвичайного зовнішнього вигляду, від звичайних людей у альбіносів ще й досить складне життя. Вони особливо чутливі до сонячного світла, більш схильні до деяких захворювань. Люди з цим відхиленням цілком можуть жити довгим і здоровим життям, як і інші. Одна з найбільших небезпек для них - це рак шкіри. Він легше розвивається від сонячної радіації через незахищеність пігментами. Але не тільки.

1 червня 2021 р.

Міжнародний день захисту дітей

Сім'я і дитина - це споконвічні цінності, які сповідує український народ, будуючи свою державність та розвиваючи власну культуру. Сьогодні, 1 червня, відзначають Міжнародний день захисту дітей - в Україні святу виповнюється вже 23 роки. А у всьому світі його відзначають вже 61 рік з однією метою - захистити малюків планети від насильства, голоду, неможливість отримання освіти, медобслуговування та інших бід.
День захисту дітей – це нагадування суспільству про необхідність захищати права дитини, щоб усі діти росли щасливими, навчалися, займалися улюбленою справою і в майбутньому стали чудовими батьками та громадянами своєї країни.

31 травня 2021 р.

Всесвітній день без тютюну

Куріння тютюну є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров’я й основною причиною передчасної смерті, якої можна уникнути. Продукти куріння, і в першу чергу нікотин, вражаючи нервову, серцево-судинну системи, порушуючи роботу органів дихання, травлення, залоз внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань, в числі яких тяжкі бронхіти, емфізема, туберкульоз, рак легенів, атеросклероз, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, рак шлунка, сечового міхура, шийки матки та ін.

26 травня 2021 р.

Міжнародний день розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз – це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, що призводить до порушення відповідних функцій організму. Вона характеризується утворенням хаотично розсіяних вогнищ демієлінізації – втрати мієліну, білої жирової речовини, що покриває аксони – нервового волокна. Про захворювання нічого не було відомо до 1835 року, коли французький лікар Ж. Крювелье описав перший випадок. Два роки по тому у Великобританії про хворобу повідоми Р. Карсвелл. До середини 19 ст. вже були відомості про значне число випадків, і в 1868 французький невролог Ж. Шарко підсумовував патоморфологічні ознаки розсіяного склерозу і розробив його діагностичні критерії.

5 травня 2021 р.

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

8 та 9 травня Україна вшановує День пам'яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні встановлений відповідно до Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років».  У ці дні ми  вшановуємо мільйони тих, чиє життя забрала найстрашніша у світовій історії війна, пам’ятаючи їх мужність, силу духу та відвагу. Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття
Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн. солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 млн. осіб. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 5,6 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. господарств. Офіційним символом святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні вже кілька років поспіль є квітка червоного маку - загальноприйнятий у світі символ відзначення пам'ятних днів.

Інтернет ресурси:

https://cutt.ly/PnVFKOR

https://cutt.ly/snVFZdn

30 квітня 2021 р.

Великдень: традиції свята

Великдень — найбільше християнське свято, його святкують у всьому світі.  Цей день вважається днем Воскресіння Ісуса Христа і має ще одну назву — Пасха. Святкувати Пасху в Україні почали наприкінці першого тисячоліття з приходом християнства. За біблійним сюжетом, Iсус Христос воскрес рано-вранці, i це Воскресіння супроводжувалось великим землетрусом: то ангел небесний відвалив камінь від дверей Гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці Марiя Магдалина, Марiя, мати Якова  прийшли до гробу з ароматами, щоб обмастити тіло Iсуса, але побачили відвалений камінь i порожній гроб, i тоді схвильованим жінкам з'явився ангел i сповістив про Воскресіння Господнє. Великдень не даремно називають найсвітлішим святом у році. Ми з нетерпінням і трепетом чекаємо цей день: хтось, щоб закінчити сорокаденний піст, хтось поласувати традиційною випічкою, хтось, щоб прикрасити пасхальні яйця і почути довгоочікуване "Христос Воскрес!".

28 квітня 2021 р.

Міжнародний день танцю

Міжнародний (Всесвітній) день танцю (International (World) Dance Day) відзначається з 1982 року за рішенням ЮНЕСКО у день народження французького балетмейстера Жана-Жоржа Новера, реформатора і теоретика хореографічного мистецтва, який увійшов в історію як «батько сучасного балету».
Жан-Жорж Новерр (29 квітня 1727 – 19 жовтня 1810) — французький балетмейстер, хореограф і теоретик балету, учень балетмейстера Л. Дюпре. Виступав як танцівник і очолював балетну трупу в театрі “Друрі-Лейн” у Лондоні. Новерр розробив принципи героїчного балету і балету-трагедії. У 1759 році вийшла його відома праця “Листи про танець і балети”, де Новерр обґрунтував принципи балету-п’єси, втілюваного засобами дієвих пантомім і танцю в співдружності композитора, хореографа і художника. Головна ідея цього свята — об’єднання всіх напрямків танцю, як єдиної форми мистецтва. У цей день весь танцюючий світ відзначатиме своє професійне свято – театри опери і балету, сучасні танцювальні групи, ансамблі сучасного спортивного, бального і народного танцю та інші, як професійні, так і самодіяльні артисти.

24 квітня 2021 р.

Фестиваль Ірисів у Флоренції

Ірис - символ міста з 1251 року і в честь цього чудового квітки, який зображений на гербі Флоренції, щорічно і влаштовують фестиваль. Фестиваль ірисів проходить тут з 1954 року і щорічно збирає тисячі любителів квітів з усього світу. За традицією, що склалася фестиваль проходить в Giardino dell'Irisа - Саду ірисів. На фестивалі квітникарі різних країн представляють різні види ірисів, в тому числі зовсім нові, спеціально виведені. Всі вони відрізняються за своїм кольором, формою і запаху. Шоу ірисів користується величезним успіхом не тільки у професіоналів, але і у простих любителів квітів.

В рамках фестивалю проводиться конкурс ірисів, численні виставки квітів, майстер-класи по їх вирощуванню, розпродажі готових букетів і розсади. Однак головне дійство фестивалю - це конкурс ірисів. Конкурс має міжнародний статус і покликаний виявити найкращий ірис на фестивалі. Конкурс ірисів проводиться в різних номінаціях, переможець кожної з яких отримує приз. Переможець серед ірисів повинен бути абсолютно фаворитом за кольором, ароматом, формі. Спеціальний приз, так званий Fiorino D'oro, присуджується тому квітці, який найбільше нагадує собою ірис, зображений на гербі Флоренції.

Відомий Сад Ірисів у Флоренції (Італія) відкрив свої двері для жителів і гостей міста всього на місяць. Цей сад є єдиним в Європі ботанічним садом, присвячений виключно Ірису. У ньому ростуть десятки сортів ірисів з усього світу - в цілому близько 15 000 рослин самих різних кольорів та сортів, при цьому окремі сорти походять із старовинних колекцій.

 Інтернет ресурси:

https://travelyourway.com.ua/meropriyatiya/festival-irisov-vo-florencii-italija/

https://www.tourister.ru/world/europe/italy/city/florence/news/15001

https://www.greeninfo.ru/today_events.html/Article/_/aID/19200


19 квітня 2021 р.

День квітки Проліска

Квітка Пролісок відома ще з 1 тисячоліття, в середні століття її шанували як символ непорочності, а повсюдно почали вирощувати у 19 столітті. Сама цибулинка проліска розміром не більше трьох сантиметрів, складається з торішнього сегмента і нової цибулинки, з якої згодом виросте нова рослина. До речі, цибулини проліска — отруйні, тому жоден гризун їх не чіпає. Перші квіти проліска пробиваються крізь сніг і навіть сріблястий лід. Здається, це тендітна рослина, але насправді — неймовірно сильна. Вона проявляє свою силу над холодом, над зимою і навіть над снігом. І робить це квітка не одна, а разом з усіма своїми побратимами. Недарма проліски називають провісниками весни.                                                  Щорічно 19 квітня в багатьох країнах світу відзначається День проліска (The Day of Snowdrop). Свою історію він веде з Англії, де був заснований в 1984 році. Взагалі у світі, в залежності від кліматичної зони, зацвітають проліски від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і цей день був присвячений до цього періоду — початку весни та теплих сонячних днів. Є старовинне англійське повір'я, котре твердить, що проліски, посаджені навколо будинку, вбережуть його жителів від злих духів.Але насамперед проліски — це перші квіти, які з'являються після зимових холодів і відповідно символізують початок весни, перемогу тепла над холодом. Вони прикрашають багато міських клумб, а їх розведенню в Сполученому Королівстві приділяється стільки ж уваги, скільки, наприклад, розведенню тюльпанів у Голландії. Справжнім царством пролісків вважається Уелфордський парк (Welford Park), який знаходиться в графстві Беркшір.
Парк розташований на території старовинного маєтку, господарі якого організовують вхід на свої володіння строго в період цвітіння полів. Історія їх розведення в цьому місці веде свій літопис з 14 століття, коли ченці Абінгдонського абатства стали вирощувати квіти в лікарських і естетичних цілях. З цибулинок виготовлялося зілля, що допомагає в боротьбі з головними болями (на цей час рослина використовується в лікуванні хвороби Альцгеймера), а квітами прикрашали свято Стрітення Господнього. Оскільки мова йде про теплий південний схід Англії, то цвітіння пролісків тут починається раніше, але День проліска так само святкується у квітні. Тож День пролісків насамперед є екологічним святом, покликаним берегти ніжні квіти, деякі види пролісків знаходяться на межі зникнення, а більшість видів занесені в Червону книгу. Закликаємо всіх дбайливо й обережно ставитися до цих квітів.

Джерела інформації:

https://znaj.ua/popcorn/den-proliska-19-kvitnya-istoriya-vesnyanogo-svyata

https://kapri.dn.ua/2018/04/19/19-kvitnja-den-proliska-istorija-vesnjan/

https://ukr.media/culture/390334/

https://celebratoday.com/uk/events/april/19/international-snowdrop-day


7 квітня 2021 р.

День національного парку «Плітвіцькі озера».

Відповідно до письмових джерел, назва «Плітвіцькі озера» з'явилась в кінці XVIII століття, а статус Національного парку вони отримали тільки 8 квітня 1949 року, коли Парламент прийняв закон про захист Плітвіцьких озер і проголошення їх Національним хорватським надбанням. З тих пір щорічно 8 квітня відзначається День Національного парку Плітвіцькі озераЗгідно з історичними даними перші відомості про відомий Плітвіцькі озера з'явилися в 1777 році. Плітвіцькі озера - одне з небагатьох місць на нашій планеті, де щороку з'являються нові водоспади. Це пов'язано з вапняковим походженням місцевих гір. Опалі в воду листя та гілля із зростаючих поблизу дерев швидко покриваються кальцефілами (так звані «крейдяні рослини»), які, відмираючи, кам'яніють і утворюють тверді відкладення, що перекривають річки. Вода, поступово розмиваючи подібні «дамби», утворює нові водоспади. Хорватський національний парк Плітвіцькі озера розташований серед неприступних лісів Дінарського нагір'я, які на старих картах позначалися як "Диявольський ліс". Це чудо природи є уособленням оазису природи та налічують у своєму складі 16 озер з прозорою водою. Всі озера з'єднані водоспадами, кількість яких близько 140, унікальний ліс та 20 печер. 

Флора і фауна

Парк розташований в долині Динарського нагір'я на висоті від 400 до 1200 метрів над рівнем моря, найвища точка — 1280-метрова гора Мала Капела. У парку росте понад 1200 видів рослин, 75 з яких — ендеміки. У північно-західній частині парку, в містечку під назвою Чоркова увала, знаходиться унікальний змішаний буково-хвойний ліс, де ростуть дивовижні дерева, які збереглись з найдавніших часів — деякі екземпляри досягають висоти 50 метрів і 1,5 метра в діаметрі. На території парку живуть вовки, кабани, дикі кішки, косулі, видри, понад 120 видів птахів (багато з яких рідкісні), 21 вид кажанів та інші тварини. Особливе місце в царстві фауни посідає бурий ведмідь — місцеве повір'я стверджує, що Плітвіца існуватиме, поки в її лісах не перевелись ці тварини, які, на жаль, все рідше зустрічаються в європейських лісах.

Озера і водопади

Тисячі років — за однією з версій Плітвіцькі озера виникли в кінці останнього льодовикового періоду. Це чудо природи є каскадом з 16 карстових озер, розташованих драбинкою і пов'язаних між собою численними водоспадами. Вони сформовані у дві групи — Верхні і Нижні, сумарною протяжністю понад 8 км в довжину. Їх живлять п'ять річок: Корана, Црна, Бієль, Плітвіца і Рієчіца які вимивали травертин з гірських вапнякових пластів, в результаті чого утворились природні греблі, які сформували систему з кількох десятків розташованих каскадом озер і 140 гуркітливих пінних водоспадів. Саме верхнє з них, озеро Прощальне знаходиться на висоті 636 метрів над рівнем моря, а висота останнього, нижнього озера Новаковіча-брод нижче на цілих 133 метри. Найбільше з озер — Козяк — займає площу 82 гектари, а його глибина досягає 45 метрів. Знадобиться декілька годин, щоб обійти його по берегу, тому туристів перевозить через нього пором. 
Якщо кількість озер відома, то точне число водоспадів порахувати не так-то просто. По-перше, їх просто сила-силенна, а по-друге, їх число постійно міняється — щороку в Плітвіцах народжуються нові водоспади. Це відбувається завдяки крейдяним рослинам, що ростуть тут, — кальцефілам, які витягають з води окисе кальцію і, відмираючи, утворюють тверді відкладення. Гілки й листя, що впали у воду, створюють вапнякові греблі та перекривають річку. З часом вода прориває неміцні крейдяні греблі — так і виникають водоспади. Одним відомим з них по праву вважається водоспад Саставці, що скидає воду з висоти 72 метри.

Печери

Також на території Національного парку розміщені більш як 20 печер і гротів, у тому числі під водоспадами, велика частина яких зосереджена в східній частині Плітвіц. Одна з найцікавіших — прикрашена сталактитами печера Голубняча завдовжки 165 метрів. Усю цю красу оточують унікальні букові та хвойні ліси, що збереглися з прадавніх часів, де мешкають ведмеді, вовки, кабани, дикі кішки, косулі, а також більше ніж 120 видів птахів. До речі сказати, коли утворився цей природний феномен фахівці розходяться в думках досі.

Важливо пам’ятати, що Плітвіцькі озера в Хорватії – це передусім заповідник. Заборони поширюються практично на все, що можна було б очікувати від туриста: тут не можна купатись, рибалити, розводити багаття, смітити і гуляти по дикому лісі, годувати в озерах їх мешканців. Тут можна тільки ходити, дивитися і дихати. Повірте, вам цього буде достатньо.

Інтернет ресурси:

https://eco-live.com.ua/content/photoalbum/plitvitski-ozera-skarb-girskoi-dolini

https://cutt.ly/fcDjbFY

http://www.atlastour.ua/ua/beautiful-places/croatia-plitvicka-jezera/